Godzina

wtorek, 17 września 2013

Dzielimy się informacją

Technologia informacyjna (ang. information technologyIT) – całokształt zagadnień, metod i środków i działań związanych z przetwarzaniem informacji.


Stanowi połączenie zastosowań informatyki i telekomunikacji, obejmuje również sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie, a także narzędzia i inne technologie związane z przetwarzaniem, przesyłaniem, przechowywaniem, zabezpieczaniem i prezentowaniem informacji. Dostarcza ona użytkownikowi narzędzia, za pomocą których może on pozyskiwać informacje, selekcjonować je, analizować, przetwarzać, gromadzić, zarządzać i przekazywać innym ludziom.
Wartość rynku IT w Polsce w roku 2007 przekroczyła 23,1 mld zł. W roku 2011 wyniosła już 31 mld zł[1].

                                                                                           źródło: www.pl.wikipedia.org


Społeczeństwo informacyjne – terminem określa się społeczeństwo, w którym towarem staje się informacja traktowana jako szczególne dobro niematerialne, równoważne lub cenniejsze nawet od dóbr materialnych. Przewiduje się rozwój usług związanych z 3P (przesyłanie, przetwarzanie, przechowywanie informacji).

Cechy charakterystyczne społeczeństwa informacyjnego to:
  • wysoko rozwinięty sektor usług, przede wszystkim sektor usług nowoczesnych (bankowośćfinansetelekomunikacjainformatyka, badania i rozwój oraz zarządzanie), w niektórych krajach w tym sektorze pracuje przeszło 80% zawodowo czynnej ludności, przy czym sektor usług tradycyjnych przekracza nieznacznie 10%,
  • gospodarka oparta na wiedzy;
  • wysoki poziom skolaryzacji społeczeństwa
  • wysoki poziom alfabetyzmu funkcjonalnego w społeczeństwie,
  • postępujący proces decentralizacji społeczeństwa,
  • renesans społeczności lokalnej,
  • urozmaicanie życia społecznego
  • wpływa na upodmiotowienie społeczeństwa i tym samym kreowanie społeczeństwa otwartego[7].

                                                                                            źródło: www.pl.wikipedia.org

Technologia informacyjna znajduje swoje zastosowanie na przykład w mediach, właśnie do przekazywania informacji. Dziedziny, w których jest używana to miedzy innymi: handel, nauka, komunikacja, przemysł, bankowość internetowa, medycyna. Są to właściwie wszystkie dziedziny życia, w których jest obecny komputer. Nie sposób więc wymienić je wszystkie.
Dostęp do informacji umożliwia normalnemu użytkownikowi dokonywanie prostych płatności, czy innych operacji przez Internet. Znajduje to odzwierciedlenie w kontach bankowych użytkowników, wszelkich płatnościach, czy zakupach dokonywanych w sieci. Innym zastosowaniem omawianej technologii jest reklama, której największy rozwój związany jest z osiągnięciami w dziedzinie technologii informacyjnej. Odpowiednie programy graficzne oraz media, które udostępniają obraz (telewizja, Internet) sprawiają, ze reklama staje się zjawiskiem szeroko dostępnym i obecnym w społeczeństwie. Wiąże się to oczywiście ze zwiększonym zyskiem z reklamy.
Sam internet umożliwia natomiast masową komunikację, możliwość porozumiewania się za pomocą najróżniejszych serwisów lub też poczty elektronicznej.


                                                          źródło: http://www.rady.biz/technologia-informacyjna-zastosowanie








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz