Godzina

wtorek, 3 grudnia 2013

Budowa Komputera PC

Budowa Komputera




Mini poradnik "Jak poskładać komputer?"




Od czego zacząć?

     Myślę, że aby wiedzieć jak poskładać komputer musisz wiedzieć, z czego się on składa, oto grafika, która przybliży Ci jego budowę:


źródło:http://www.budowakomputera.kgb.pl/

     Na zdjęciu niestety nie ma zaznaczonego zasilacza i stacji dysków ale to późniejszy temat. Nie będę tłumaczył co do czego służy ponieważ w sieci na ten temat jest wiele informacji, a z pewnością większą część rzeczy znasz lub domyślasz się do czego służą. Teraz warto się zastanowić do czego będziemy go używać aby wybrać jak najodpowiedniejsze podzespoły, jeśli używamy komputera głównie do internetu to nie potrzebujemy "super dobrych" części, natomiast jeśli składamy go pod gry komputerowe to warto się zastanowić nad czymś lepszym aby potem się nie denerwować przy grach, że coś zacina lub grafika jest słaba.

Płyta główna

     Płyta główna to nieodłączny element komputera. Należy ją dobrać pod późniejsze podzespoły, podstawą tu jest procesor a konkretnie Socket czyli gniazdo do którego wkładamy procesor. Warto też przemyśleć sprawę grafiki zintegrowanej ponieważ jeśli nie jesteśmy zbyt wymagającymi użytkownikami to nie ma sensu wydawać pieniędzy na kartę graficzną. Pamięć RAM to oczywiście DDR3, godny następca DDR2.

Procesor

     Dwoma głównymi producentami procesorów na naszym rynku jest Intel i AMD. Istnieje wiele modelów procesorów dla zaawansowanych (4 rdzenie powyżej 3.0 GHz) i dla laików(2 rdzenie ok 2.5 GHz) , tak że każdy znajdzie coś dla siebie, należy się dobrze zastanowić nad jego wyborem bo nie jest to tania rzecz, a musi nam długo służyć. Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na grafikę zintegrowaną z płytą główna to musimy do tego wybrać odpowiedni procesor. Niektóre procesory mają odblokowany mnożnik i jeśli potrzebujesz większej wydajności to przemyśl sprawę kupna ponieważ kiedyś ta opcja może okazać się dla Ciebie przydatna, pozwala ona na podkręcenie zegara procesora przez co zyskujemy na wydajności. Więcej informacji na ten temat.

Chłodzenie procesora

     Tutaj zwykle wystarcza chłodzenie, które mamy dołączone do procesora w wersji BOX, lecz żeby nie przegrzewać procesora, lepiej zamontować lepszy radiator z wentylatorem.

Pamięć RAM

     Znów musimy się zastanowić nad naszymi wymaganiami. Standard to 4 GB (2x2), ale coraz częściej są instalowane pamięci 2x4 GB czy też nawet 2x8 GB. Wartość, która określa czas dostępu do procesora to CL, ją również dobieramy pod płytę główną, zwykle zaleca się CL9, im mniejszy CL tym czas dostępu jest mniejszy.

Karta graficzna

     Tu wybór jest ogromny. Do przeglądania stron zintegrowana grafika wystarczy, ale zajmując się obróbką filmów czy też grami, zakup dobrej jakości karty graficznej nas nie minie. Często jej cena przekracza cenę procesora.

Karta dźwiękowa

     W dużej mierze wypadków zintegrowana z płytą główną karta dźwiękowa w zupełności wystarcza, ale jeśli cenisz sobie dobrej jakości dźwięk to można taką zakupić.

Dysk

     Jak pewnie wiesz dyski różnią się od siebie pojemnością, ale nie tylko najbardziej popularne to dyski HDD (do desktopów 3,5'' a do laptopów 2,5'') i SSD. Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim ceną, jednak jest ona czymś uzasadniona, dyski SSD są szybsze od HDD. Jeśli komuś zależy na szybkości systemu to jak najbardziej powinien zakupić SSD. Oczywiście powinien również go odpowiednio zagospodarować czyli nie zaśmiecać programami, na których szybkości nam nie zależy. Do tego dysku zazwyczaj dokupuje się HDD i instaluje resztę programów.

Napęd optyczny

     Byleby był, tyle mogę w tym temacie powiedzieć, nie jest to droga rzecz i nie warto na nią wydawać dużo pieniędzy jeśli nie ma takiej potrzeby.

Zasilacz

     Zasilacz powinniśmy dobrać do wybranych wcześniej części słabsze komputery 500W zwykle wystarczy, a mocniejsze 600W i więcej. Istotną sprawą jest jego sprawność, ważne aby miał certyfikat 80PLUS co daje nam gwarancję sprawności.

Obudowa

     Tutaj pewnie niektórzy będą kierować się wyglądem i jest to dobre myślenie o ile wygląd idzie w parze z funkcjonalnością, nie zapominajmy o tym, żeby miał wentylatory co pozwoli obniżyć temperaturę w środku. Istotne są też wejścia jakie posiada obudowa i czy będziemy mogli je podpiąć potem do płyty głównej, bo może się okazać że braknie nam wejść na wentylatory lub USB.




Jeśli mamy już wszystkie części i są one ze sobą kompatybilne to bierzmy się za składanie.




Montaż procesora




Odbezpieczenie zapinki i włożenie odpowiednio procesora:













Zabezpieczenie procesora poprzez zamknięcie zapinki:




                                                                          




Montaż Chłodzenia



Nakładamy pastę termoprzewodzącą (w przypadku nowych często jest on już na radiatorze):






Takie coś należy rozsmarować po całej powierzchni lub gdy pasta jest odpowiednio gęsta wystarczy nałożyć ją wielkości ziarna grochu i zamontować chłodzenie.




Odpowiednio umieszczamy kołki do płyty głównej i dociskamy:









Wkładamy kabelek zasilający wentylator do odpowiedniego gniazda:








Powyższe zdjęcia przedstawiające montaż procesora wraz z chłodzeniem zostały zapożyczone ze strony: www.pclab.pl



Instalacja pamięci RAM


Instalację tego podzespołu pokaże na zasadzie pamięci DDR3. Pamięć RAM instaluje się zwykle do 1 i 3 slotu lub 2 i 4. Aby ją zainstalować odbezpieczamy zatrzaski i wkładamy ją odpowiednio:







źródło:www.pclab.pl


Instalacja płyty głównej w obudowie:


Włóż dotychczas złożoną płytę do obudowy w odpowiednie miejsce i zakręć śrubki:











Podpinamy kartę graficzną



Gdy już wiemy gdzie jest gniazdo na kartę graficzną w płycie, wyłamujemy/odkręcamy w obudowie zaślepki i wkładamy kartę graficzną:













Po montażu zakręcamy śrubki:




W przypadku chłodzenia należy podpiąć odpowiedni kabel


Powyższe zdjęcia przedstawiające montaż karty graficznej zostały zapożyczone ze strony: www.pclab.pl



Dysk



Aby poprawnie zamontować dysk umieśćmy go w obudowie i podepnijmy odpowiednie kable tj. SATA z płyty głównej do dysku a w późniejszym czasie zasilanie.





źródło: www.pcformat.pl


Nagrywarka



Tytaj podobnie jak w przypadku dysku podłączamy kabel SATA i zasilanie, ale najpierw umieszczamy w odpowiednim slocie w obudowie.


Zasilacz


Mając podłączone już wszystko podłączmy zasilacz. Niestety nie jestem w stanie tego pokazać jak to ma być dlatego zamieszczę film, który pokrótce opisze jak złożyć komputer, myślę, że będzie to dużo lepsze rozwiązanie. Podłączanie zasilacza jest trudne, bo wymaga podłączenia wszystkich kabli odpowiednio, co będzie skutkowało prawidłowym działaniem komputera.




Podstawową wiedzę na temat komputera już masz teraz odsyłam Cię do filmu, gdyż sądzę, że lepiej zobrazuje Ci sytuację.






lub







UWAGA!!! Poradnik ten został stworzony do szkoły jako notatka z lekcji i nie został sprawdzony przez specjalistów, więc nie zalecam się do niego stosować gdyż bazowałem na własnej wiedzy i doświadczeniach.




1 komentarz:

  1. Budowa komputera jest bardzo ciekawa. Ostatnio zepsuł mi się dysk i musiałem skorzystać z bcr.one żeby odzyskać wszystkie moje dane z komputera.

    OdpowiedzUsuń