Godzina

wtorek, 4 marca 2014

Konfiguracja komputera do pracy w sieci.




Interpreter poleceń




        cmd.exe - jest interpreterem poleceń stosowanym w systemach operacyjnych Microsoft. Jego położenie jest zapisane w katalog %SystemRoot%\system32, gdzie zmienna SystemRootwskazuje zwykle na katalog C:\Windows lub C:\WINNT w przypadku Windows 2000 i wcześniejszych. Służy do interpretacji wprowadzanych w wierszu poleceń konsoli znaków jako nazw poleceń, programów, plików czy parametrów. Ostatni napis czyli .exe to rozszerzenie nazwy pliku wykonywalnego w systemach Microsoft Windows i MS-DOS, pliki o tym rozszerzeniu zawierają przede wszystkim skompilowany kod wykonywalny programu, choć może zawierać także inne zasoby (np. dotyczące struktury okien, ikony, obrazy, dźwięki, itp.).



Przykładowy zrzut ekranu z działania programu cmd.exe



Polecenie ipconfig



        Jednym z poleceń jest polecenie ipconfig, któremu się dziś bliżej przyjrzymy służące do wyświetlania konfiguracji interfejsów sieciowych. Zwalnia i aktualizuje dzierżawy DHCP oraz wyświetla, rejestruje i usuwa nazwy DNS. Narzędzie pomocne przy wykrywaniu błędnego adresu IP, maski podsieci lub bramy domyślnej. Warto dodać że odpowiednikiem w systemach UNIX jest polecenie ifconfig. Przykłady użycia:

  • ipconfig – pokazuje skróconą informację o interfejsach
  • ipconfig /all – pokazuje wszystkie dane interfejsów sieciowych
  • ipconfig /renew – odnawia wszystkie dzierżawy adresu z DHCP
  • ipconfig /release – zwalnia wszystkie dzierżawy adresu z DHCP
  • ipconfig /? albo ipconfig / – wyświetla komunikat pomocy
  • ipconfig /flushdns – czyści bufor programu rozpoznającego nazwy DNS
  • ipconfig /displaydns – wyświetla zapamiętane tłumaczenia DNS→IP





A co to w ogóle ten DHCP i DNS?






        DHCP (ang. Dynamic Host Configuration Protocol – protokół dynamicznego konfigurowania węzłów) – umożliwia komputerom uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych, np. adresu IP hosta, adresu IP bramy sieciowej, adresu serwera DNS, maski podsieci. Jest następcą BOOTP. DHCP został opublikowany jako standard w roku 1993. W kolejnej generacji protokołu IP, czyli IPv6, jako integralną część dodano nową wersję DHCP, czyli DHCPv6.


        DNS - (ang. Domain Name System) – system serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa obsługująca rozproszoną bazę danych adresów sieciowych. Pozwala na zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową. Dzięki DNS nazwa zamiast pisać IP strony piszemy jej nazwę, która jest łatwiejsza zapamiętaniu.

Maska podsieci - determinuje która część adresu IP oznacza numer sieci oraz numer komputera. Maska podsieci składa się z 4 liczb od 0 do 255 oddzielonych kropką (podobnie jak sam adres IP, np. 255.255.255.0). Każda z tych liczb określa w masce podscieci, która liczba w adresie IP oznacza numer sieci, a która numer poszczególnego komputera.

Brama domyślna - maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach. W sieci TCP/IP domyślna brama oznacza router, do którego komputery sieci lokalnej mają wysyłać pakiety o ile nie powinny być one kierowane w sieć lokalną lub do innych, znanych im routerów. W typowej konfiguracji sieci lokalnej TCP/IP wszystkie komputery korzystają z jednej domyślnej bramy, która zapewnia im łączność z innymi podsieciami lub z Internetem.

Powyższe informacje zrobione zostały na podstawie strony: www.pl.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz