Godzina

czwartek, 13 listopada 2014

Programowanie w C++

Jednym z najpopularniejszych języków programowania, przeznaczonych do tworzenia programów i gier jest C++. Język ten umożliwia pisanie aplikacji pod Windowsa, Linuksa i inne już mniej popularne systemy operacyjne

Środowisko

Wybór środowiska programistycznego wraz z kompilatorem, który będzie nam niezbędny jest bardzo trudną sprawą dla osoby, która chce się nauczyć programowania, a nie ma o tym zielonego pojęcia, są to głównie:
  • Dev-C++
  • wxDev-C++
  • CodeBlocks
  • Borland C++
  • Visual C++
 Na lekcji informatyki bedziemy pracować z CodeBlocks.Jest on uznawany za następcę Dev-C++. Możliwości CodeBlocks są ogromne i są one zbliżone do sztandarowego produktu firmy Microsoft, tj. Visual C++. Program ten jest stale rozwijany, a jego kod źródłowy jest otwarty. Dużą zaletą tego środowiska jest wieloplatformowość, tj. środowisko to jest dostępne zarówno pod Windowsa jak i Linuksa. Zaraz po zainstalowaniu tego programu, edytor jest praktycznie rzecz biorąc skonfigurowany do pracy, tak więc od razu możemy przystępować do kodowania. Warto też dodać, że środowisko możemy pobrać bez kompilatora lub z kompilatorem GCC od MinGW. Program ponadto posiada możliwość zaimportowania projektów utworzonych w innych środowiskach programowania, co ułatwia się przesiadanie na niego z innego środowiska. Środowisko CodeBlocks może przestraszyć początkującego programistę ogromem opcji do konfiguracji, jednak bardziej doświadczeni programiści docenią to.


Podstawowa terminologia

Poniższa terminologia jest całkowitą podstawą w programowaniu i wystarcza na początek, więc dobrze jest się z nią zapoznać.

Środowisko programistyczne

Aplikacja służąca do tworzenia, modyfikowania i testowania pisanych programów. W poprzedniej lekcji zostały wymienione różne środowiska programowania - w tym Code::Blocks, któremu poświęcony jest niniejszy kurs.

Kod źródłowy

Wszystko co będzie pisane w języku C++.

Kompilator C++

Program służący do tłumaczenia języka C++ na język maszynowy (język zrozumiały dla komputera). Za pomocą tego narzędzia będzie tworzony każdy program.

Kompilacja

Kompilacją nazywamy proces tłumaczenia kodu źródłowego na kod maszynowy. Proces ten jest wykonywany przez wcześniej wspomniany kompilator.

Log kompilacji

Log kompilacji zawiera informacje o tym czy proces kompilacji się powiódł. Jeśli podczas procesu kompilacji wystąpiły jakieś błędy to znajdą się one w logu wraz z ich opisem. Dodatkowo komunikat błędu  wskazuje co mogło pójść nie tak podczas kompilacji. Nauczenie się czytania ich będzie bardzo dużym ułatwieniem przy naprawianiu kodu.

Plik źródłowy

Pliki z rozszerzeniami: *.cpp, *.c
Ważne aby pamiętać, że kody pisane podczas lekcji należy zapisywać z rozszerzeniem *cpp, ponieważ automatycznie zostanie przypisane rozszerzenie *c które nie będzie zgodne z kodem języka C++.

Plik nagłówkowy

Pliki z rozszerzeniami: *.hpp, *.h
Zostaną one wprowadzone w późniejszym okresie nauki dla ułatwienia pracy, na dzień dzisiejszy warto tylko wiedzieć, że coś takiego po prostu jest.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz